"נשים מספרות מלחמה" הינו מיזם חברתי של עמותת עדן המבקש לספר, לפאר, ולהנציח נשים וסיפורי נשים מאירועי 7 באוקטובר 2023, ומלחמת "חרבות ברזל" שפרצה בעקבות אירועי הטבח שבוצעו באכזריות על ידי ארגון הטרור "חמאס" ביישובי עוטף עזה. נשים רבות מצאו עצמן בעל-כורחן עומדות פנים מול פנים מול איום קיומי עליהן ועל משפחתן, אחרות לקחו חלק בלחימה באויב, והיו גם מי שנחטפו או נרצחו. במהלך ימי הלחימה עמדה גדולתן של נשים רבות בחזית אך גם בעורף בשלל משימות לאומיות ואזרחיות שלקחו על עצמן. סיפורן של הנשים במלחמה הכפויה שזור בסיפור האנושי-ישראלי-יהודי הגדול וראוי שיונצח בדפי ההיסטוריה של מדינת ישראל.

מאז אירועי 7 באוקטובר, החלטנו בעמותת עדן להעלות על נס את סיפורי הנשים שלעיתים רבות – אחרות אבדו בדפי ההיסטוריה. ניכר כי המאבק הלאומי הנוכחי מהווה נקודת מפנה בהכרה בתרומתן של נשים – על אף שנשים לקחו חלק במאבק לתחייה לאומית בכל שנותיה של המדינה, ואף טרם הכרזתה, הן לא תמיד זכו להכרה ולהערכה בפועל. סיפורי הגבורה של ילדות, נערות, אימהות, לוחמות, נשים צעירות ומבוגרות פורצים מכל סיפור קטן או גדול, בין אם שרדו לספר בעצמן או שאינן עוד ומישהי אחרת מספרת בעדן.

"נשים מספרות מלחמה" מהווה הינו פרויקט תיעוד, הנצחה וגבורה לנשים, נערות וילדות שמאז מתקפת הטרור ב-7 באוקטובר והמלחמה בעקבותיה, נושאות עימן סיפור, אובדן, טראומה, תובנות או זיכרון והן מבקשות לשתף אותו ולוודא שישמע ויונצח. תשתית זו מיועדת גם לספר על הנופלות – מי הן, מה היו ומה עוד רצו להגשים ולא הספיקו. מאגר העדויות ההולך ומתהווה לצד מיסוד תערוכה נשית-אישית-אנושית הנוגעת להדי המלחמה על הנשים ששותפות לטלטלה אפילו שלא נכחו מול האויב בגופן.

ההיסטוריה נכתבת ברגעים אלו ממש, ועלינו להבטיח שקולן של הנשים יישמע ויזכר לעד

יצירת קשר

adiw@eden.org.il

מוזמנים ומוזמנות ליצור אתנו קשר בכל נושא או סיפור שחשוב שיישמע – נשמח לקבל כל מחשבה, הערה, עדות או שיתוף של חומרים רלוונטיים הנמצאים ברשותכם ולהנציח אצלנו את יקירותיכן.

תרומה

מיזם "נשים מספרות מלחמה" הינו פרי יוזמה של עמותת "עדן" לקידום שוויון מגדרי. המיזם נועד להבטיח שסיפוריהן של הנשים – בחזית ובעורף לא יאבדו בדפי ההיסטוריה. נשמח לקבל כל תרומה על מנת לשמר ולהרחיב את פעילות התיעוד, הנצחת וגבורת הנשים בערוצים השונים. כל תרומה אחרת, גם שאינה כספית, תתקבל בברכה.

נשים מספרות מלחמה – עדויות נשים

אתי מדר-יצחק

אתי מדר-יצחק מקיבוץ נאות מרדכי שבקרבת הגבול הצפוני, הרגישה שב-7 באוקטובר טרפו לה את כל הקלפים. בן זוגה גוייס למילואים, עבודתה כעצמאית שעוסקת בפיתוח הגליל נעצרה והיא ומשפחתה התפנו עצמאית מביתם ואינם יודעים מתי ישובו. בכאב רב מספרת אתי על תחושותיה כאישה שגדלה כל חייה באזור הצפוני של ישראל, והמחשבות על המחירים שמשלמות נשים במלחמה הזו.
ויוי רויטמן, עלתה לישראל מארגנטינה בשם הציונות ולקחה חלק בהקמת קיבוץ ניר יצחק. בשבת ה-7 באוקטובר היא תכננה לבלות בים עם חבריה לקיבוץ אבל מצאה את עצמה מחזיקה את ידית הממ"ד בזמן שמחבלים מנסים להיכנס. מאוחר יותר גילתה שחבריה היקרים נחטפו לתוך רצועת עזה ושכעת היא נדרשת לבנות את חייה מחדש. מראיינת: נוי ברק עורכת: חן שומוביץ תאריך: 12 בדצמבר 2023
דורין כהן, בעלה איתמר ושני ילדיהם הקטנים – אדם ויהונתן התינוק, התכוננו בסוף השבוע של שמחת תורה לחגוג את העפיפוניאדה של משפחת קוץ ז"ל בביתם בכפר עזה. הם לא תיארו לעצמם שבבוקר ה-7 באוקטובר יפרצו מחבלים לביתם האהוב וישרפו אותו לחלוטין כשהם בתוכו. סיפורה המצמרר של דורין על רגעי האימה בממ"ד, והמחשבות הבלתי פוסקות על חברתה דורון שטיינברכר שנמצאת בשבי ועד כמה היא מחכה ומתפללת שתחזור.

נשים מספרות מלחמה – הגלריה

תערוכת האמנות היא חלק מפרויקט תיעוד והנצחה של עמותת עדן הפועלת בעוטף עזה משנת 1997 ומתמחה בטיפול בטראומה בנערות ובנשים.

התערוכה תוצג במרכז עדן 51, חלל מיוחד השוכן בקיבוץ דורות במועצה אזורית שער הנגב, מרחק דקות מהעיר שדרות ויישובי העוטף שנפגעו במתקפה.

Scroll to Top

עמותת עדן מרכינה ראשה על מאורעות 7 באוקטובר ומלחמת "חרבות ברזל" ומייחלת לחזרתם הביתה בשלום של החטופות והחטופים, חיילי וחיילות צה"ל וכל כוחות הבטחון.

העמותה פועלת מזה 30 שנה בעוטף עזה. נערות פנימיית עדן חזרו לאחרונה לקיבוץ כרמיה  ואנחנו פועלות לשיפוץ המבנה הנפגע ולייצב שגרת טיפול והשכלה עבורן בצל המלחמה.  

הפעילות של "מכינה לחיים" בקיבוץ דורות תחודש בסוף השנה, ומרכז עדן 51 חזר לספק שירותי אירוח ותוכן – לכן נשמח לארח אתכם אצלנו.

בעדן כמו תמיד אנחנו פועלות להתחדש גם מתוך המשבר והקמנו שני פרויקטים חדשים: מרכז טיפול קהילתי לנשים "עדן בשבילך" ופרויקט התיעוד "נשים מספרות מלחמה".  

נודה לכל עזרה