אודות עדן

עמותת עדן היא עמותה שמתמחה בטיפול בטראומה ופועלת למען נערות צעירות ונשים. העמותה מאמינה כי חברה משגשגת ובריאה היא חברה הנוהגת בכל אינדיבדואל כאל שווה, ללא הבדל מגדרי תרבותי או חברתי.

נשים מאז ומעולם מושפעות מהבניות חברתיות ועד היום משלמות מחיר אישי, מקצועי ובמצבי קיצון גם בגופן. אנחנו בעמותת עדן מאמינות שכדי לחיות חיים מלאים מספקים ובלתי תלויים בהבניות אלו עלינו לחיות במודעות וללמוד כיצד להרחיב את אפשרות הבחירה שלנו. לכן פיתחנו את מודל עדן פלטפורמה לשינוי וצמיחה אישית וחברתית – המודל מסייע להתבונן במציאות בעיניים ביקורתיות ובוחנות ולשנות אותה למציאות בה בחרנו.

קצת היסטוריה

עמותת עדן הוקמה בשנת 1997 ע"י ובתחילת דרכה עסקה בפרויקטים שונים בתחום החינוך.
בשנת 2005 הוקמה פנימיית עדן בקיבוץ כרמיה ליד אשקלון וטיפלה בתחילה בעשר נערות. 

מאז שנת 2007 הלכה והתרחבה פנימיית עדן וכיום היא מטפלת בכ-60 נערות הסובלות מטראומה מורכבת ומוצאות מביתן על מנת לאפשר להן טיפול מותאם. הפנימייה מוכרת כמסגרת מקצועית במיוחד בתחום ההשמה החוץ ביתית בארץ, זאת בזכות העבודה על פי מודל עדן – מודל לטיפול פמיניסטי דיאלקטי במסגרת מכוונת טראומה.

בשנת 2010 הוקם בית-ספר עדן, בית ספר ייחודי המאפשר לכל נערות הפנימייה תהליך למידה מותאם אישית תוך בניית תחושת הערך והמסוגלות העצמית שלהן. בית הספר פועל בשיתוף עם תוכנית היל"ה במשרד החינוך.

בשנת 2021 הוקמה בקיבוץ דורות עדן-המכינה – תוכנית לליווי צעירות הסובלות מפוסט טראומה הזקוקות למענה הוליסטי בכניסתן למעגל העבודה.

בשנת 2022 נפתח מרכז עדן 51 בקיבוץ דורות אשר מארח ומלווה על פי מודל עדן ארגונים וחברות, מסגרות ואנשי טיפול וכן נשים בקהילה.

לאחר אירועי ה-7 לאוקטובר 2024, שטלטלו את העובדות, המוטבות והקהילה שבה פועלת העמותה הוקמו שתי תוכניות חדשות:

עדן בשבילך- מרכז טיפול קהילתי לנשות ונערות עוטף עזה והערים הסמוכות, ופרויקט נשים מספרות מלחמה- לתיעוד קולן של הנשים. 


מטרות העמותה

  • לעסוק בחינוך בנגב, ליזום, לפתח ולהפעיל פרויקטים ותוכניות חינוכיות- טיפוליות
  • ליזום ולפתח פרויקטים חינוכיים לקידום שוויון מגדרי בישראל
  • לעסוק בכל פעולה לעמותה על פי חוקי מדינת ישראל

ערכים ארגוניים

נוכחות

הימצאות במקום. עוצמה פנימית שמגיעה לא מכוח, אלא מהוויה מתפתחת באמצעות כלים של חשיבה ביקורתית וחיבור לקול הפנימי של כל אחת.

צמיחה

בעדן אנחנו מאמינות שההחלטה לעשות שינוי צריכה להגיע מתוך מודעות ל׳אפשר׳, ל׳אני׳ וכחלק מקבלה של העבר והקיים.
רק כך מתאפשרת צמיחה שמובילה לשינוי המציאות ברמה האישית והחברתית.

קבלה

התמודדות עם בעיה מבלי לנסות למנוע או לשפוט אותה. כחלק ממודל עדן התפקיד שלנו הוא לתת כלים לשינוי מבפנים – להיות המיכל ויחד עם זאת המנוע לשינוי.

מקום בטוח

מקום בטוח הוא קודם כל מרחב פנימי, שמאפשר התבוננות ממקום שקט מרעשי רקע, פחדים וחששות. מקום בטוח הוא מרחב פיסי ונפשי פנימי לשינוי והשגת מטרות.

פמיניזם

פמיניזם היא אסופה של אידאולוגיות, תנועות פוליטיות, תנועות חברתיות ותיאוריות אשר מטרתן שחרור נשים מדיכוי וקידום שיוויון בין המינים, מבחינה משפטית, פוליטית, חברתית, כלכלית ואישית.

בחירה

בחירה היא זכות יסוד אליה אנחנו שואפות. היא תתאפשר כשנצליח לחיות במודעות

Scroll to Top

עמותת עדן מרכינה ראשה על מאורעות 7 באוקטובר ומלחמת "חרבות ברזל" ומייחלת לחזרתם הביתה בשלום של החטופות והחטופים, חיילי וחיילות צה"ל וכל כוחות הבטחון.

העמותה פועלת מזה 30 שנה בעוטף עזה. נערות פנימיית עדן חזרו לאחרונה לקיבוץ כרמיה  ואנחנו פועלות לשיפוץ המבנה הנפגע ולייצב שגרת טיפול והשכלה עבורן בצל המלחמה.  

הפעילות של "מכינה לחיים" בקיבוץ דורות תחודש בסוף השנה, ומרכז עדן 51 חזר לספק שירותי אירוח ותוכן – לכן נשמח לארח אתכם אצלנו.

בעדן כמו תמיד אנחנו פועלות להתחדש גם מתוך המשבר והקמנו שני פרויקטים חדשים: מרכז טיפול קהילתי לנשים "עדן בשבילך" ופרויקט התיעוד "נשים מספרות מלחמה".  

נודה לכל עזרה